Bakverk iFokus

Bakverk

Etikettövrigt
Läst 1447 ggr
Tequiero93
0

Nyårstårta, men vad för fyllning?

Jag har tänkt att göra en nyårstårta till några gäster som kommer. Nån som har någon idé vad jag kan ta…Vill gärna har något lite anorlunda..;P

Solaika
0
#1

Åh, det går jag oxå och funderar på. Min farmor fyller 80 och ska få tårta, men vad stoppar man i?

Ska göra en med hallon och choklad enligt beställning. Men jag tänkte att farmor ska få nåt annat än det. Vad vet jag inte ännu.

If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?

/Ida

Scoobi86
0
#2

Jag ska också göra nyårstårta. Tänkte göra chokladbottnar på mörk choklad och sen fylla med hallonmousse i ett lager och champagnemousse på det andra. Tyckte det lät lite spännande och ovanligt med champagnemousse också passar det ju bra till nyår. Ett litet tips bara ;)

Solaika
0
#3

Champange lät spännande. Men med tidsbrist får det bli nåt enklare ;) Får bli hallon och choklad i den lilla tårtan iaf. Sen funderar jag på skogsbär och ananas till farmor. Det va en riktig hit sist jag testade det.

If you cut the wings of a fly,
Does it become a walk?

/Ida