Vad tusan ska jag baka?
Är hemma och har så tråkigt, ett enormt sockersug också. Dessvärre har jag rätt snålt med ingredienser och kan tyvärr inte ta mig till affären.
Jag har: Mjölk, flytande margarin, äpplen, kiwi, kallpressad rapsolja, vaniljsocker, bakpulver, Socker, havregryn, kaffe, ljus sirap, kakao och en halv chokladkaka med mörk choklad och hallonfyllning.
Tyvärr har jag varken ägg eller mjöl hemma. Har ni något tips?
(behöver nödvändigtvis inte vara en mjuk kaka jag bakar, men den kategorin passade bäst)
Du kan baka kladdkaka eller chokladbollar 🙂
Mvh Hanna.
#1 Chokladbollar har jag bakat en gång med flytande smör och det blev inget bra alls… kanske gjorde jag fel? Kladdkaka gör jag mest hela tiden, men i "värsta fall" (inte för det blir värsta fall egentligen för det är ju så gott) så kanske jag gör en :)
Kom ihåg, desto kortare tid den är inne i ugnen desto kladdigare blir den
Mvh Hanna.
Har du gjort chokladbollar på flytande? Blir smeten mindre kladdig och lättare att rulla om man ställer den i kylen en stund? Eller får jag bara för mig det?
Jag tror det, men jag har aldrig bakat chokladbollar med flytande margarin. Men det kanske funkar 😉
Mvh Hanna.
Okej. Jag tänker prova 😃 Tack för tipsen!