Recept - Pannacottatårta med färskostfrosting
Ska på kräftskiva ikväll och jag ska stå för kakan till kaffet efteråt. För att göra det så enkelt som möjligt så valde jag att göra min pannacottatårta, men den här gången ändrade jag lite i receptet så jag rörde ihop en färskostfyllning. Använde frostingen/fyllningen till Himmelsk jordgubbstårta med recept av Baka med Frida, men uteslöt bären.
Strödde sedan över kakaonibs med smak av silverrom. Dem har jag gjort själv genom att lägga kakaobönor i blöt i silverrom.
Här är receptet.
Ingredienser
Botten
200 g (12–13 st) krossade digestivekex (till jul kan man använda pepparkakor)
1,5–2 tsk vaniljsocker eller 1 tsk vaniljpulver
0,75–1 dl flytande smör (vanligt smält smör eller margarin går också bra)
Fyllning
½-1 ask djupfrysta bär (225-250 g), eller motsvarande mängd färska bär, t.ex. hallon/blåbär eller lingon (ska täcka botten)
5 dl vispgrädde
3–4 tsk vaniljsocker (alt. 1–2 bitar mörk choklad, minst 70 %. Till jul används 1 tsk pepparkakskryddor)
2 dl gelésocker multi
Topping
2–3 dl turkisk yoghurt (eller creme fraiche eller färskost)
ev. kakpynt, bär eller riven choklad
Gör så här
- Använd en form med löstagbar botten, ca 24 cm diameter. Spänn fast ett bakplåtspapper i botten.
- Blanda kexkrosset, vaniljsocker och smöret (går bra i matberedare).
- Tryck ut blandningen i formen. Använd baksidan av en sked för att få det jämnt.
- Fördela bären jämnt ovanpå (de djupfrysta bären behöver inte tinas).
- Blanda grädde, gelésocker, vaniljsocker (alt. Choklad/pepparkakskryddor) i en kastrull och koka upp. Rör om så att allt blandas; särskilt om det är choklad i.
- Häll blandningen i formen så att bären täcks.
- Ställ kallt för att stelna.
- Bred yoghurten/creme fraichen över pannacottan.
Om man vill kan man strö över kakpynt av valfri sort, t.ex. dekorationshjärtan eller silverkulor, några färska bär eller riven choklad.
¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ
- Redigerat 2022-09-09 15:09 av Carmarino