Bakverk iFokus

Bakverk

Etikettövrigt
Läst 1416 ggr
Tessen
2012-06-15 19:08
0

Midsommar.

Vad ska ni baka till midsommar? Blir det en tårta eller något annat?

Själv ska jag inte fira midsommar något vad jag vet men jag kanske pysslar ihop en liten tårta. Jag måste ju ta och testa mina 12cm-formar nån gång!

/T

plutopellis
2012-06-15 20:07
0
#1

Tårta, med violfluff och citronmousse Tungan ute fast det visste du ju Flört brukar normalt inte fira midsommar men nu ska vi eventuellt till några vänner och då tänkte jag att jag skulle passa på att öva på tårtbak Glad

Tessen
2012-06-15 22:19
0
#2

Ja jag ser fram emot att höra hur violfluffet blir! :)

Om jag grejar ihop en tårta så blir det en liten en med färska jordgubbar och citronmousse (samma recept som du fick). Men vet inte om det blir jordgubbsmousse eller bara rårörda färska jordgubbar, jordgubbarna är ju riktigt hoda nu så rårörda är ju gott. Sen koka ihop lite jordgubbspuré så jag kan göra jordgubbs-marängsmörkräm att täcka tårtan i för jag beställde ju bara en paket SP när jag köpte nu i veckan och frakten är ju inte gratis. Nästa gång blir det en storpack som är på 4 eller 5 kg Dekorfondant så jag slipper tänka på det ett tag!

/T