Tårtpriser.
Å vad det är svårt att veta hur mycket man ska ta betalt när man gör en tårta med dekoration samtidigt som man vill tjäna nån krona utöver allt jobb mm.
Vilket är bäst ett pris på allt eller ett grundpris och sen tillkommer dekorationen.
Vad tycker ni är rimligt?
Först och främst får du bara ta "beställningar! från din familj och nära vänner pga livsmedelshygien-lagar och skattelagar. Sen tycker jag inte att man kan ta allt för mycket betalt. Självklart får du hålla koll på vad ingredienser kostar, sen om det bara är en tårta med lite text och blommor på tycker inte jag att mer än 100kr för arbete är rimligt, sen om man ska modellera en del (och är duktig på det) så kan man väl ta en sådär 150kr för jobb.
För visst får du baka och sälja tårtor, men bara i väldigt liten skala och bara till dina nära, som sagt pga livsmedelshygien- och skattelagarna. Tyvärr finns det folk som inte tar hänsyn till dom lagarna och då får man betala en hel del mer än man fått betalt för ev tårtor man sålt.
/T