Björnbärs alternativ
Ska göra en "udda" midsommar tårta. Undrar om någon vet hur/vad man kan göra med frusna björnbär som fyllningsalternativ? Tänkte ha kokos fluff på ena delen.
Om man ska använda frusna bär ska man då använda potatis mjöl i bären för att de inte ska vätska sig? Tips mottages tacksamt på fyllning.
Du kanske kan göra mousse på björnbären (ha gärna i hela björnbär innan moussen börjar stelna)? Om du bara vill ha hela bär i ett lager så låt dem tina och eventuellt rinna av sig lite på ett papper innan du lägger dem i ett lager. Du kan ju även vispa grädde och sedan vända ner hela björnbär, men det blir kanske inte så stabilt.
Värdinna på Fantasy
Medarbetare på World of Warcraft

Jag brukar ha frusna hallon/blåbär i tårtan, ibland kommer jag i håg att tina upp dem å då får de rinna av lite annars så lägger jag i dem frusna o de brukar inte vätska sig så mycket. Tårtorna har aldrig blivit slabbiga av det iaf.
Mode & Skönhet.iFokus -sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!
Prova att ta lite mer gelatin i moussen om de är väldigt slabbiga, det borde funka.
Om du nu skulle göra mousse vill säga 
Tack ska prova att lägga dom som de är då.