Apelsin- och lemoncurd
Idag testade jag ett recept på Apelsin- och lemoncurd, som jag hittade i förra veckans Allers. Har ett annat recept på lemoncurd, men det blir rätt mycket curd av det, så jag tyckte det här verkade mer lagom.
Det är ganska likt mitt vanliga recept, så det går säkerligen att göra det med enbart citroner eller apelsiner också, om man vill det. Ska åtminstone testa, för det var både enkelt och resultatet blev bra.
Som synes är det inte så många ingredienser.
¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ
Här är slutresultatet. Burken rymmer ca 700 gram, så det är ingen jätteburk direkt. Ganska lagom om man inte använder så mycket curd, för då hinner man göra slut på den innan den blir för gammal. Fast min erfarenhet är att den håller mycket längre än vad det står i recepten, om man bara förvarar den i kylskåp och använder rena verktyg - inga fingrar alltså.
¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ
Mumsigt! Har tänkt länge jag ska göra Lemoncurd igen (var flera år sen sist) men sen blir det aldrig av. Kanske ska testa ha lite apelsin i nästa gång.
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
Tack det måste jag testa 🙂
/Maria
Tack för receptet :) Ska försöka komma ihåg att skaffa ingredienserna nästa vecka och testa!
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu