# Tårta utan marsipan eller sugarpaste
Author: Tuva75

Hej,

jag skulle vilja baka en födelsedagstårta men den ska inte täckas med marsipan eller sugarpaste. Vill helst inte ha en gräddetårta utan vill ha en lite annorlunda tårta. Någon som har några tips samt recept? Vilken fyllning kombination kan man isåfall ha om man vill ha en fruktig och fräsch tårta?

Tack på förhand!

## Comment 1
Author: LinaLj

Jag brukar göra en väldigt god äppeltårta, eller kanske äppelkaka med fyllning. Den består av tre bottnar med riktigt saftig äppelkaka och sedan har man en typ av frosting med valnötter, kanel, muscovado socker och philadelphiaost mellan lagren och runt omkring. Väldigt god och saftig.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 Det lät ju helt sjukt gott!

## Comment 3
Author: Tessen

Man kan dekorera en tårta superfint även utan täckning. det är bara att först spackla den i en god frosting smörkräm, sen om du vill kan du spritsa antingen bara kanterna eller spritsa rosor, ruffels eller det absolut enklaste där man bara spritsar ut i rund klick i taget och drar från mitten på den ungefär så att den smalnar av, sen gör du nästa lite överlappande så att det inte blir för glest mellan dom. Där är det bara att göra utmed tårtan, börja längst ner och när den första raden är klar så bara ta nästa. Många som gör den metoden färgar frostingen så att den är olika ljus/mörk allt eftersom raderna spritsa. Lite smått krångligt förklarat, jag vet. Men jag är inne på mobilen just nu så kan inte länka bilder på hur dom olika designerna ser ut. Men jag kan fixa det om en stund när jag ändå ska sätta igång datorn. Då länkar jag även till båda mina recepttrådar som jag lagt upp, en med bara en massa tårtfyllningar och en med massa olika frosting och smörkrämen så där kommer du ha lite att välja emellan. Kan visa och förklara bättre när jag sitter vid datorn. Men hoppas att du förstod någorlunda hur jag menar iaf. Vad gäller smakkombinationer så är det lättast att hjälpa om man vet iaf en smak som du tycker riktigt mycket om för då kan man ge förslag på andra fyllningar som passar bra ihop. Jag har även flera olika recept på tårtbottnar ifall du skulle vilja ha något annat än den vanliga ljusa. :)

## Comment 4
Author: Tessen

Jag länkar till lite bloggar med olika spritsteknikersom du ev kan få lite inspiration från. Först en engelsk blogg som visar en enkel och bra steg för steg med bilder hur man spritsar en rostårta [här](http://iambaker.net/rose-cake-tutorial/). Sen även ruffels som jag nämnde i tidigare inägget ser du [här](http://www.blogged.se/raspberry-and-lemon-ruffle-cake-hallon-och-citrontarta/). Den sista jag nämnde so är så himla enkel hittar du en steg för steg med bilder [här](http://sockerrus.se/2011/09/30/lacker-tarta-med-superenkel-frostningsteknik/) och jag beskrev den lite fel då man gör en rad åt gången, men man kan inte minnas allt, den spritsas alltså rad för rad uppåt, inte runt om. ![Glad](http://bakverk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
Sen så hittade jag även bilder på två andra enkla tekniker som man kan spritsa tårtor med. En som det ser ut som en massa snöbollar på som jag tyckte var himla söt som du hittar [här](http://sockerrus.se/2011/10/03/purple-ombre-cake/) och till sist en korgspritsning vilke jagglömde att nämna i förra inlägget men det hittar du ju hur de ser ut och görs [här](http://bliminjast.se/2011/november/spritsa-korgmonster.html) inne.  
  
Det är ju bara några olika i en hel djungel av olika sätt att spritsa en tårta på. Dom olika tyllarna man behöver till teknikerna är en ganska stor sluten sjärntyll till rosorna. Till ruffels så behöver du en stor kronbladstyll. Sen både den enkla tekniken med skeden och den som ser ut som snöbollar behöver man en stor rundtyll. Sen så till sist på korgspritsningen så finns det speciella såna tyllar som är raka påena sidan och har taggar på andra så man kan välja om man vill ha en slät "korg" eller om man vill ha det mönstrade som på bilden :) Ingen av dom är överdrivet svår att göra. Se bara till att du har en lättspritsad men ändå ganska så fast och fin smörkräm eller frosting, är den för lös så går det ju inte få rätt hur mycket man än försöker och det är ju lite jobbigt.  
  
Recepttrådarna jag lagt upp skulle du få länkar till också ja.. [Denna](http://bakverk.ifokus.se/discussions/4fd7a8da88f47270cc0117f6-recept-pa-tartfyllningar-2?4d7124fdb9cb462141048029-1) är fylld med en massa olika recept på tårtfyllningar med alla möjliga smaker så det finns nog något för alla där inne ![Glad](http://bakverk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
Sen är [denna](http://bakverk.ifokus.se/discussions/4fe7453b88f4721a8c0028d5-smorkramerfrostings-recept?4d7124fdb9cb462141048029-1) tråden fylld med olika recept på smörkrämer och frostings i olika smaker. Det går såklart även att variera ännu mer om man har smakessenser. Annars kan man ju alltid smaksätta med finrivet citrusskal samt litegrann pressad juice ifrån samma citrusfrukt. Sen så kan man såklart alltid smaksätta med vanilj, oboy eller kakao omman nu vill ha någon av dom.  
  
Hoppas att du får någon nytta av tipsen och alla recepten.  
Olika tårtbottnar jag har recept på också är ju såklart en vanlig ljus som man brukar göra med lie vanilj i. Blåbärsbottnar, Jordgubbsbottnar och Bananbotnar. Sen även Red velvet cake. Och gillar man massvis med chokladig smak så har jag även recept på devils food cake. Och sen så den sista jag kommer på just nu är en Angels food cake som blir helt vit då den endast görs med äggvitorna och den bir även väldigt fluffig och härlig.  
  
Men jag anser att vilken botten man än bakar så blir tårtan alltid godast om man saftar bottnarna med någon vätska som passar ihop med smakerna man ska ha i tårtan. Enklast är att hälla vätskan i en vanlig sån blomspray-flaska och spraya ett jämnt lager över varje anslag så att dom blir lite fuktiga, även om dom inte känns torra inna. För moussefyllningar ger ju inte ifrån sig någon fukt över huvud taget och använder man då två mousser som fyllning och inte saftar bottnarna så kan tårtan kännas väldigt mastig och lite torr att äta, så jag rekommenderar verkligen att safta bottnarna för att få en mer lättäten tårta där bottnarna smälter ihop med resten av smakerna som man har itårtan när man äter den.  
  
Och det är alltid enklast att baka en tårtbotten iaf ett dygn innan den ska delas på för då smular den inte lika mycket sen. Utan när den svalnat så plasta bara in den och ställ antingen i kylen eller ha i rumstemperatur, det går lika bra vilket som.  
  
Fyller tårtan gör jag i stort sett alltid två dagar innan den ska ätas för då får den stå till sig och smakerna går ihop och utvecklas bättre. Den sätter sig även och blir stadigare och dåenklare att spackla och dekorera sen. När man saftat aslagen och fyllt tårtan så är det bara att plasta in den ordentligt, jag fyller alltid tårtan uppoch ner i springformen som bottnen bakades i och lägger först i ett anslag som kommer vara ovansidan på tårtan och sprayar det fuktigt. Sen har jag på den fyllning som jg vill ska vara överst, o det är någon som är lite lättare, krämigare och inte så fast så är det alltid bra att ha den överst. Sen lägger jag på ett anslag till och sprayar den fuktig. Sen så är det bara att ha i den andra fyllningen som man vil ha som understa fyllningen. Enklast är då iaf enligt mig en god moussefyllning som är stabil och stadig så att det blir lite extra höjd från fyllningen och den trycks inte ut ur tårtan sen. Sen sprayar man det anslaget som ska vara unders och lägger på det också sen så plastar in den ordentligt och ställer i kylen i två dagar.  
Sen när jag ska ta ur den så tar jag bort plasten och lägger ett tårtpapper eller liknande på en snurrbricka, lägger handen på den sidan som ska vara underst och sprider ut fingrarna ordentligt så man håller hela tårtan. Sen är det bara att vända den upp och ner, med hela formen kvar på så att den hamnar rätt på tårtpappret eller tårtbrickan man vill ha. Sen är det bara att lossa springformen, ta bort sidan och även "botten" som då är ovansidan av tårtan.  
Det är ett enkelt sätt att få en rak och fin tårta att jobba med vilket för allting lättare vid spacklng och dekorering. ![Glad](http://bakverk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
Hoppas att du hittar tips och recept som är intressanta och skriver du bara en smak som du verkligen vill ha så kan man enklare komma med tips på smaker som går bra ihop med just den smaken på fyllning.  
Vill du ha något av recepten på tårtbottnar eller så är det bara att skriva det också så lägger jag självklart upp det åt dig.  
  
Det vore roligt om du lägger upp en bild på det färdiga resultatet sen också för det är alltid kul att se andras tårtor och hur dom varit kreativa och dekorerat och sen så om dom är nöjda själva och om smakerna vart bra tillsammans är alltid kul att veta ![Glad](http://bakverk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Tuva75

Tack för alla tips :)

## Comment 6
Author: Tessen

Det var så lite så :) Det är ju bara roligt att hjälpa till och ge tips om lite allt möjligt!

## Comment 7
Author: Tuva75

Jag är nybörjare så det blir en del nyttiga info :) Om jag vill ha en ljus botten och en mousse tårtfyllning som innehåller antingen passionsfrukt, jordgubb eller hallon, vilken andra tårtfyllning samt smörkräm som passar till detta dock vill jag inte ha mörkchoklad i.

## Comment 8
Author: Tessen

Ja men vad bra då, det är ju extra kul att hjälpa dom som precis har hittat intresset för att göra lite mer speciella och fina tårtor istället för att bara ha vaniljkräm och sylt i eller köpa en prinsesstårta :)  
  

Jag själv är väldigt svag för hallon och vit chokladganach ihop och då använder jag vit chokladsmörkräm för att spackla. Men den smörkrämen är nog interiktigt den bästa att spritsa med!  
  
Jordgubb och lime är ju himla gott ihop i en tårta också, fräscht och ändå lite sött och det smakar sommar. Då kan du göra en helt vanlig smörkräm t ex gå efter recepten Smörkräm med essens men istället för att använda någon essens i så kan du riva ner limeskal riktigt vint och ha i smörkrämen. Eller så kan du använda den som heter Basrecept för frosting(vilket iofs är nästan exakt samma recept) och det står ju flera olka sätt att smaksätta den på. Såna smörkrämer tycker iaf jag är enklast att göra och att spritsa snyggt med och det är ju enkelt att smaksätta den efter vad man har för smaker tårtan!  
  
Passionsfrukt passar ihop med mango och citron men då måste man såklart gilla väldigt syrliga smaker.  
Jag har faktiskt gjort en tårta med understa lagret en hallonmousse med philadelphia i och som andra fyllning hade jag citronmousse med mango & passionsrippel. Det är underbart syrligt och gott. och uppskattades väldigt mycket till och med av en som sagt sig endast tycka om klassiska prinsesstårtor^^  
Då kan man också använda ett recept på vanlig smörkräm och smaksätta lite som man vill med t ex citronskal eller någon essens om man skaffar det eller redan har en som går ihop med makerna i tårtan.  
  
Jag tycker inte att mörk choklad är särskilt gott heller. Det blir lätt beskt och passar heller inte riktigt ihop med dom goda somriga syrliga smakerna enligt mig iaf. Och jag föredrar nästan alltid syrliga tårtor framför chokladtårtor. Med undantaget för att ha vit choklad ihop med hallon.

## Comment 9
Author: Tuva75

Tack för allt info. Ska kanske göra jordgubb och lime och en smörkräm till dekoration.

## Comment 10
Author: Tuva75

Undrar om man kan ha frosting istället för smörkräm? Har du något bra recept på en frosting som man kan spritsa på en tårta som passar bra till jordgubb- och limemousse?

## Comment 11
Author: Tessen

Inne i denna tråden http://bakverk.ifokus.se/discussions/4fe7453b88f4721a8c0028d5-smorkramerfrostings-recept?4d7124fdb9cb462141048029-1 så finns det recept på en massa olika smörkrämer och frosting. Jag är online på mobilen så kunde inte fixa en bättre länk, men du får göra copy+paste istället :) Och ska du inte lägga något täcke över så kan man absolut använda någon frosting istället om man vill det! Det finns en hel del olika recept, är dom med när eller sylt i så kan man självklart byta ut för att du ska få hallonsmak om du t ex vill ha det så det matchar smaken i moussen. Annars skulle du kunna göra någon citrusfrosting, tror både lime och citron skulle passa bra, som t ex lemon curd-smörkräm, vilket iofs är en smörkräm, inte en frosting, men den har väldigt god och len syrlig smak, inte alls en massa smörsmak. Sen som med alla smörkrämer så blir dom alltid godare om man vispar smöret ordentligt först så att det blir vitt och fluffigt, bäst är även osaltat smör. Det tar bort mycket utav smaken av smör när man vispar det tillräckligt länge :)

## Comment 12
Author: Tuva75

Har nu bakat en tårta på Alla hjärtans dag för att kolla hur det smakar :) Hann varken göra smörkräm eller frosting, använde grädde istället. Så här ser resultatet ut :)
