# tårtfyllningstips
Author: ilenna90

jag har fått i uppgift att baka tårtor till mammas och min mosters kalas men jag är lite osäker på fyllningarna :)  
  
jag vill göra en marsipantårta eftersom jag tycker det roligast med sånna dekorationer, men jag har tröttnat lite på den vanliga prinsesstårtan med sylt,vaniljkräm och grädde. Så nu funderar jag på att göra samma form och koncept som prinsesstårta fast med hallonmousse som en av fyllningarna. men vilka fler fyllningar passar till det? : o kan jag ha vaniljkräm ändå? ska jag 'kupolen' av grädde ändå eller ska moussen få göra själva formen?  
blir ju liksom tråkigt att göra en tårta med enbart hallonmousse i tycker jag. så ni får jättegärna tipsa mig om ni har någon god idèe :D  
jag är allergisk mot nötter dock så ingenting sånt.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Fluff eller ganache på vit choklad är väldigt gott till hallon (och andra bär för den delen). Fast vanilj låter väldigt gott det också.

Själv hade jag nog gjort kupolen av grädde eller chokladfluffet, hallonmousse brukar smaka ganska mycket och blir nog lätt för mycket med två relativt tjocka lager men det är ju en smaksak.  
Glöm inte att fodra marsipanen bara :)

## Comment 2
Author: ilenna90

jag testade japp-fluff i somras men tyckte att den var alldeles för torr så det blev ingen favorit. fast det finns väl iofs många olika varianter :)  
  
ja det är sant, kör nog på en gräddkupol och så ett lager med hallonmousse! fast då är fortfarande frågan vad den andra fyllningen ska vara haha.  
när jag gör prinsesstårtor så brukar marispanen hålla väldigt bra emot grädden faktiskt, utan någon slags fodring! :o Fast det kanske mer behövs ifall man gör tårtan dagen före, och jag gör så gott som alltid samma dag :)

## Comment 3
Author: Tessen

Vad tycker du om? Det går ju göra fyllningar utav det mesta som frukter, citrus, bär, olika sorters vanilj och chokladfyllningar och sen i stort sett allt godis som går att smälta ner i choklad. Jag själv tycker att hallonmousse är en av dom godaste tårtfyllningarna och enkel att variera andra fyllningar till.  
Enligt mig iaf passar hallon bra ihop med vit choklad, andra lite syrliga frukt och bär så som citron, mango, passionsfrukt, blåbär, björnbär .. Sen även lite mildare som t ex bananmousse eller vaniljmousse (eller kräm).  
Jag tycker iaf det är väldigt gott att ha hallonmousse underst för att sen lägga ett litet lager vit chokladganache först på andra lagret och låta det stelna till i kylen en stund, sen ha på en lite mildare citronmousse så att chokladen bryter det syrliga i hallonen och citronen.  
Några gånger åt andra har jag gjort hallonmousse med philadelphia i underst ihop med citronmousse med mango och passionsrippel vilket också är himla gott ihop.  
  
Det går absolut bra att lägga på moussen så att den får lite rundad form som är högre i mitten. Vilket jag skulle föredra för att slippa vräka på med grädde eller smörkräm ovanpå en redan lite mastig tårta.  
Vill man ha väldigt rundad form så lägger man översta anslaget (tårtbottnen) i en skål som är lagom djup så att hela bottnen får plats i skålen. Fyller på med det man vill ha överst i tårtan, sedan mittenanslaget, den fyllning man vill ha underst och sen på med sista anslaget och plasta sen in hela skålen och in med den i kylen i ett dygn eller två (jag tycker iaf att tårtor blir extra saftiga och goda om dom får stå och dra till sig av smakerna.  
Något som jag också tycker är viktigt hur man än bygger ihop sin tårta, åtminstone om man fyller den med mousser, som inte ger ifrån sig någon fukt, är att spraya anslagen med en vätska som är i liknande eller neutral smak (allt från sockerlag till juice eller mjölk) för annars kan tårtan bli lite torr och väl mastig.  
  
Sen när du ska lägga på locket, vare sig det är marsipan eller sugarpaste så tänk på att har du då grädde på tårtan så smälter marsipan och sp ganska fort om du inte fodrar genom att smörja in undersidan av locket med en neutral olja eller smält avsvalnat smör.  
Jag föredrar själv att spackla tårtan i smörkräm, som man enkelt kan göra i många olika smaker, så att man slipper smörja in locket sen.  
  
Om du vill ha lite receptidéer så kan du kika in i [denna](http://bakverk.ifokus.se/discussions/4fd7a8da88f47270cc0117f6-recept-pa-tartfyllningar-2?4d7124fdb9cb462141048029-1) tråden med tårtfyllningar och [denna](http://bakverk.ifokus.se/discussions/4fe7453b88f4721a8c0028d5-smorkramerfrostings-recept?4d7124fdb9cb462141048029-1) med smörkrämer och frostings.

Undrar du något mer är det bara att skriva på!

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Hm, ja det är nog en smaksak. Jag tycker att chokladfluff blir väldigt gott när tårtan fått stå en dag eller två och dra ihop sig, tycker att ren grädde blir torrare. Fast det är nog viktigt att inte glömma att fukta bottnarna om man har fluff, fuktar av ren vana så har inte haft fluff på ofuktade bottnar någongång :)

Vilken tur att det funkar ändå :)

## Comment 5
Author: ilenna90

\# 3   
tack för alla tips! :) jag har gått livsmedelsprogramet med inriktning bageri men det var några år sen nu plus att jag inte jobbar med det, så det blir att man glömmer av lite XD att forma en tårta, lägga på marsipan, göra rosor och allt sånt där sitter i ryggmärgen, men har inte experimenterat med särskilt mycket olika fyllningar så det är det jag gärna lär mig mer om :D  
Fast som sagt så brukar mina marsipantårtor hålla sig väldigt bra trots att jag inte spacklar dom :)  
  
får se ifall jag använder hallonmousse till kupolen också eller använder grädde till det, men då vet jag att båda varianterna funkar i alla fall! :)  
  
du sa att tex mango och passionsfrukt kan passa ihop till hallonmoussen, men kan man göra enbart sån där rippel eller måste den vara till ytterligare en mousse? ursäkta att jag låter väldigt oerfaren haha. Men i skolan så skulle vi hinna lära oss så många olika moment så det var lite av väldigt mycket så att säga! :)

## Comment 6
Author: Tessen

#5 Absolut skulle du kunna göra bara ripplet, det blir en jättegod krämig fyllning av ihopkokt och mixad mango med passionsfrukt då :) Superenkel att göra dessutom och det passar med all säkerhet bra ihop med hallonmoussen.  
  
Ja det är klart,vissa saker glöms bort med tiden om inte kunskapen används. Sen så är det väl inte så värst mycket experimenterande med olika smaker på skolorna så som det är med massa olika essenser, godisoljor och liknande som både kan förstärka eller lägga till smaker då framförallt i frostings, smörkrämer och liknande men även rakt ner i muffins-smeten om man så vill det när man gör cupcakes.  
Gjorde chokladmuffins med kokosessens i nyligen för kokosen hemma var slut och jag var sugen på dom smakerna, så man tager vad man haver ^^  
  
Okej vad bra att dom inte smält för dig, då har du dom i en tårtkartong i papp i kylen då? Så att den inte står i en tårtkupa eller så då det lätt skapas kondens så att det droppar och smälter den utifrån istället. Det vore ju lite retligt ![Flört](http://bakverk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")  
  
Du skulle ju kunna göra så att du formar undre laget med hallonmoussen lite lätt rundat för att sen göra kupolen av grädde ovanpå sen.  
  
Jag har en lista upplagd inne på min blogg med massa olika smakexempel med allt från bär och frukt till vanilj och choklad/godis och även lite annat. Jag uppdaterar den väldigt dåligt pga att jag har en genetisk sjukdom som ger kronisk ledvärk så det har tråkigt nog blivit dåligt med bakande ett tag, men skulle du vilja ha listan så kan jag ge dig länken dit eller så skickar jag listan i ett PM.  
Uppdaterar även listan någon gång ibland men det har varit dåligt det senaste.  
  

Om du skulle vilja göra mango och passionsfrukt-krämen så gör dubbelt av detta receptet så tror jag det blir lagom.  
  
Mango & passionsfruktsrippel:  
½ pkt fryst Mango  
2 passionsfrukter  
½-1½ dl Syltsocker  
  
  
Koka mangon ihop med syltsocker.  
Smaka dig fram under tiden hur mycket socker du behöver.  
När mangon är riktigt mjuk, mixar du den med en mixerstav.  
Sätt purén på plattan igen och gröp ut passionsfrukten.  
Låt kompotten få ett uppkok.  
Smaka av så den blir så söt som du vill ha den. Låt kallna.

## Comment 7
Author: ilenna90

\# 6  
om du vill får du gärna skicka länken! :)  
  
åh den där rippeln verkade ju inte alls svår att göra :D spännande att testa något nytt också så den kommer jag absolut att köra på! tack så mycket för receptet! :)

## Comment 8
Author: Tessen

#7 Ja det är alltid kul att testa nya smaker! Jag har över 100 olika recept på tårtfyllningar i datorn :D Sen olika sorters tårtbottnar, olika smörkrämer, lite olika muffinsrecept och en hel massa frostings samt ett gäng andra recept på allt från macarons till cheesecake-  Alltid bra att spara på recept som låter som det kan bli gott, kommer ofta till användning förr eller senare :)  
  
Den rippeln är superenkel och tar inte många minuter att göra om man ställer fram ett paket fryst mango så att det tinar först.
