# Presenter?
Author: dragonstar

Jag har ideetorka och kom på att jag kanske skulle kunan baka något gott i present.

Några förslag ?

## Comment 1
Author: jessica87

Mums mums som du slår in i cellofan =)

## Comment 2
Author: skogstossan

En Rufflecake kan väl ingen motså? Dem här bakade jag igår: [http://bakministeriet.blogspot.se](http://bakministeriet.blogspot.se/)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 Häftiga! Hur spritsar du runt om? :O

## Comment 4
Author: skogstossan

Att förklara det i ord är en utmaning. Här kommer en tutorial:[http://www.youtube.com/watch?v=MHYX0qXDVy0](http://www.youtube.com/watch?v=MHYX0qXDVy0)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Tackar! :)

## Comment 6
Author: Caf_Roy

Macarons! I flera olika färger.

## Comment 7
Author: plutopellis

#2 Men så häftig!! ![Skrattande](http://bakverk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 8
Author: skogstossan

\# 7. Ja, det var den här typen av tårta som fick mig att maniskt börja tillverka tårtor. Jag tror att jag gjort åtta st Ruffletårtor nu. Här är midsommartårtan som fick horisontella ruffels.

## Comment 9
Author: plutopellis

Otroligt vacker! Blomman är underbar!!

## Comment 10
Author: skogstossan

Tackar!

## Comment 11
Author: dragonstar

Gud vad snyggt! Var faktiskt tal om en Devil cokolatekake från boken "två systrar söta" Vet inte om jag föler receptet exsakt men det kanske går att sprittsa på fyllnignen på detta sätt. skulle kuna bli riktigt snyggt =)

## Comment 12
Author: skogstossan

#11 Jag tror inte att det funkar att spritsa på glasyren som är till den tårtan. Däremot så skulle du ju kunna göra just det tårtanslaget med den fyllningen. Men att du spritsar utsidan av tårtan med antingen en vanlig smörkräm. Alternativt en Swiss meringue buttercream och sedan smaksätter den med valfri essense. Sedan kan du också färgsätta den med din favoritfärg.

## Comment 13
Author: dragonstar

Okej, måste ju fråa varför krämen inte skulle funka det rär grädde och choklad... =)

## Comment 14
Author: skogstossan

Den här spritstekniken funkar bara med smörkräm. Vispgrädde ger bubblor i det spritsade bakverket. På så vis får du inte den effekten som är så skön i de här ruffletårtorna.

## Comment 15
Author: dragonstar

Aha Då för står jag.. Får komma på en Chokladig smörkräm itället då.

Några förslag?

## Comment 16
Author: LordBalle

#8 hur gjorde du dem där voulangerna (osäker på stavningen)? Ser ju ut som tyg! Jätte imponerande! :D

## Comment 17
Author: skogstossan

#16. Precis så sa min mamma om de här tårtorna också dvs att det ser ut som tyg. Volangerna eller ruffles som man också kallar dem måste göras med smörkräm. Grädde ger inte samma effekt eftersom vispad grädde är porös i sin konsistens. Medan smörkräm är mer sammansatt. Det är dock väldigt många som inte gillar smörkräm. Men det är ju faktiskt bara utsidan av tårtan som måste bestå av smörkräm. Därför kan man ju göra tårtan till någon som tycker om smörkräm och sedan hugga in på en egen bit men peta bort smörkrämen.  
  
Till en volangtårta behöver du den en kronbladstyll. Jag har Wiltons tyll 104. Den kan du bland annat hitta här: [http://www.strosselannat.se/tyllarspritsar/special/wilton-tyll-104.html](http://www.strosselannat.se/tyllarspritsar/special/wilton-tyll-104.html). Sedan behöver du givetvis en spritspåse också. Här kan jag rekomendera dig en stor sådan eftersom det går åt en hel del smörkräm till en sådan tårta.   
  
Nu du skaffat fram dessa tillbehör behöver du en tårta som du spacklat jämt och fint med smörkräm. Ställ gärna in den spacklade tårtan i frysen en stund så att den blir riktigt hård.  Efter det kan du använda dig av en linjal och markera i den spacklade tårtan hur du vill ha dina volanger. Man kan göra både volanger horisontellt och vertikalt.  
  
Här kommer ett youtubeklipp som visar hur man gör vertikala ruffles: [http://www.youtube.com/watch?v=MHYX0qXDVy0](http://www.youtube.com/watch?v=MHYX0qXDVy0). Meningen var att jag också skulle lägga ut ett klipp på hur man gör horisonella volanger. Men den person som lagt ut det klippet har tagit bort det. Tyvärr hittar jag inget annat. Kanske kommer jag att lägga ut en steg för stegbeskrivning på min blogg?
