# Frysa tårtbottnar.
Author: powderpuff

Hur fryser ni de lite större tårtbottnarna, de som är typ 25 cm och över.

## Comment 1
Author: Tessen

Jag delar dom innan jag fryser dom och lägger plastfolie emellan lagren så dom inte ska frysa ihop. Sen är det bara linda runt som en galning med platsfolie tills det är helt lufttätt så man slipper frysskador. Eller så letar man rätt på någon butik som har 5liters-fryspåsar. Har för mig att jag satt det någonstans och ska försöka hitta det någonstans igen ock köpa. Men jag lindar alltid i lite plastfolie även om anslagen ska ner i en påse och är alltid noga med att lagren inte ska kunna frysa ihop för då tar det så mycket längre tid att tina upp tårtbottnen!

## Comment 2
Author: powderpuff

Tyckte jag mätte med en 6 liters påse men den var för smal för att få ner en större sockerkaka i men de går kasnke om man fryser var del för sig. Ska testa igen ![Glad](http://bakverk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: Tessen

Ja om du fryser anslagen ett och ett så borde det ju gå ner i påsarna. Men det blir en väldans massa påsar. Man får se till att återanvända dom isf så det inte blir ett sånt himla slöseri på fryspåsar.

Se till att suga ut ev luft så att det blir som ett vakuum runt om anslaget innan du knäpper igen med en pås-stängare typ såna där som finns på IKEA och större ICA-butiker. För man vill inte ha syre, som gör att det riskerar frysskador, kvar i påsen!
