# Flowerpaste
Author: plutopellis

Hej!

Är säkert hundra som frågat detta innan men i alla fall. Fick hem flowerpaste idag och blev ju tvungen att testa göra en blomma. Jag ska använda detta inför midsommar så kommer alltså anväda den i veckan. Men hur förvarar jag det? Och hur länge kan man ha det så innan man ska fundera på att frysa det?

Tacksam för svar!

## Comment 1
Author: plutopellis

Ja, det blev inte vad det skulle bli men det är min allra första fp blomma:

## Comment 2
Author: jessica87

Du kan förvara den i rumstemperatur och den håller väldigt länge, nästan obegränsad hållbarhet eftersom det är socker. jag har sockerfigurer hemma som står som prydnad. =)

## Comment 3
Author: plutopellis

Tack! Så bra, då är det bara plocka fram den när jag har tråkigt ju ![Tungan ute](http://bakverk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")![Skrattande](http://bakverk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 4
Author: Tessen

Se till att vira in den i plastfolie sen ner i en plastpåse så det är helt lufttätt så att FP'n inte torkar så håller den bra liggande i ett skåp i rumstemperatur. :)

## Comment 5
Author: jessica87

Håller med Tessen, men själva blomman kan du ju ha framme som den är.. =)

## Comment 6
Author: Tessen

Absolut, så länge dom har torkat och stelnat i den form du la den så kan du bara ha den och alla andra blommor du lär göra liggandes framme sen :)

Zip-lockpåsar gör helaproceduren med FP enklare enligt mig iaf. Då går det snabbt och enkelt att ta fram det man behöver och stoppa ner det man inte behöver, bara man stänger zip-locken emellan! Man slipper håålla på och knyta påsar hit och dit. Så om du håller på och har kavlat ut, stansat ut blommorna och tar bort det överflödiga, linda in det överflödiga i plastfolie direkt och släng ner i zip-locken så slipper du att det torkar och blir oanvändbart.

Plutopellis - Lycka till med blom-träningen nu:) Jag ska nog sätta igång min blom-träning nån dag också ![Flört](http://bakverk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Ska vi tävla om vem som gör den mest realistiska rosen först bara för att få upp motivationen? ![Glad](http://bakverk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Isf, vilken färg ska vi göra den i och ska vi göra den helt utslagen? (jag har aldrig ens testat innan ![Skrikandes](http://bakverk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")) Men det vore kul!

## Comment 7
Author: plutopellis

Oj hjälp! Haha! Nu blev jag skraj!! Jag har denna rosa färgen som jag fick för mig att den skulle vara lila, röd och orange..

## Comment 8
Author: plutopellis

Hoppas min fp inte torkat bara, lät den vara i den zippåsen den kom i! Får flytta ikväll. Håll tummarna för mig!

## Comment 9
Author: plutopellis

Gul har jag också..

## Comment 10
Author: Tessen

Haha vi kan göra gula rosor då :)

## Comment 11
Author: plutopellis

Oj så skrämmande! Hihi :)

## Comment 12
Author: Tessen

Haha jag har aldrig gjort en ros heller ju ![Glad](http://bakverk.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
