# Recept-hjälp Almondy Mandeltårta!
Author: Zadeira

Jag minns att som mindre var Almondys Mandeltårta en av de absolut godaste tårtorna jag visste. Nu vill jag prova att göra en egen sådan! Mandelbotten finns många recept på, men vad är det egentligen den där vita cremen är? Den beskrivs på hemsidan bara som "mandelbottnar med gyllene kräm", men vad är det för kräm egentligen. Kan man göra liknande själv?

Minns den som att den smakade lite som vit choklad, men tårtan innehåller ju inte det. Är det någon som vet vilken creme jag menar? Och har ett recept på något liknande?

Denna tårtan menar jag: [http://www.almondy.com/2.1.1.html](http://www.almondy.com/2.1.1.html)

## Comment 1
Author: Chestnut

Tror att det är någon slags francipane (stavning?) kräm baserad på äggula... Kan hända att det är i den "morotsextrakt" och kanske lite mandel också är?

## Comment 2
Author: Zadeira

Har sökt efter liknande tårto nu och de görs med smörkräm. Är det så enkelt?

## Comment 3
Author: Chestnut

#2 Njae... I så fall en smörkräm som också innehåller grädde.

## Comment 4
Author: Zadeira

Hur är skillnaden mot smörkräm? Jag har aldrig gjort smörkräm, vet du om det blir liknande i smaken? Behöver ju inte vara exakt, har tex hittat recept på en kaka som kallas Oscar II, som verkar vara ungefär likadan.

## Comment 5
Author: Tessen

Det finns massvis med olika sorters smörkräm så det gäller att hitta rätt recept. Det kan nog bli ganska svårt.
