# Barbie tårta
Author: rakuLotta

Dottern fylde sju år för ett tag sedan och ville ha en barbietårta, men inte som prinsesstårta utan morotskaka. Här är mitt tappra försök. Färgade in philadelphiaglasyren med karamellfärg, annars är det vanlig morotskaka med rosa marcipan över.

## Comment 1
Author: Suzi

Den ser jättegod ut! ![Glad](http://www.bakverk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: Mitralis

Wow, snyggt! Vilken smart lösning. Utgår från att det är en docka som fått sätta livet till![Skrattande](http://bakverk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 3
Author: rakuLotta

Japp... ben lös var hon sedan tidigare så jag virade bara najtråd runt höfterna för att hon skulle stå stadigare:-)

Tack!

## Comment 4
Author: Dikdiks

Hmm blev inte morotskakan för tjock, eller skulle man kunna dela den o fylla ett mittenlager för att få den saftigare ??

Den ser jättefin ut

## Comment 5
Author: rakuLotta

Den är i två lager, med philadelphiacreme emellan. Dottern gillar inte tårta, så det blev favvokakan, fast i tårtform:-)

## Comment 6
Author: flisan300

Snyggt!Den var cool![Cool](http://bakverk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")
