# Golfbollstårta?
Author: Scoobi86

Är det någon som vet hur man gör en tårta som ser ut som en golfboll? Hur man får till "groparna" i bollen , hur många bottnar som behövs´, om man täcket med mmf, sp eller smörkräm kanske? Någon som har en aning?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag skulle göra en vanlig tårtbotten och fylla den med 2 lager och sen forma den till en halv golfboll, för då står den stadigt.

Sen skulle jag nog använda SP  och trycka med tummen  så att det blir gropar. Man kan säkert göra det på andra sätt oxå, men detta är mitt förslag.

## Comment 2
Author: Solaika

Enklast är väl om du gör tårtan i en bunke så du får den rund. Sedan täcker du den med någon massa och gör helt enkelt små gropar i den med fingrarna eller ett runt verktyg. Lite samma princip som osttårta fast här blir det fler och mindre gropar än i en ost :)

## Comment 3
Author: Loucar

För en oinvigd vad är mmf och sp?

## Comment 4
Author: Solaika

MarsMallowFondant och SugarPaste eller SockerPasta :) Täckmassor som man använder istället för tex marsipan.

## Comment 5
Author: Scoobi86

Tack för tipsen! Men hur bakar man tårtan i en bunke?

## Comment 6
Author: Solaika

Du gör lagrena som vanligt men du bygger upp dem i en bunke istället för plant. :) Alltså lixom klä hela insidan av bunken med botten-fyllning-botten-fyllning-botten osv tills hela bunken är full. Ställ kallt typ över natten så det får sätta sig och sen stjälper du upp den på ett fat. (Glöm inte att plasta insidan av bunken först annars fastnar allt) Sen är det bara att göra vad du vill med tårtan :)
