# Tårttips önskas!!
Author: annie

Maken fyller år och det ska bakas tårta. Just nu är huvudet helt tomt på idéer men jag har iallafall köpt hem dumlekola för önskemål är att dumlefluff ska testas ![Glad](http://bakverk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad").

Snälla, kan ni tipsa om annan fyllning i + glasyr e.dyl att ha ovanpå hela härligheten. Gärna stor tårta, rund eller halv långpanna typ då släkten är storätare av tårta.... ![Flört](http://bakverk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört").

## Comment 1
Author: Hoppfull

Dumlefluff är väldigt sött så kanske är det gott att balansera upp det med en fräsch bärmousse eller liknande. Som hallon eller jordgubb. Någon i en annan tråd hade fyllt sin tårta med lakritsfluff, det kanske blir gott ihop med dumle?

Det finns en tråd som heter bra tårtbotten, där kan du säkert hitta recpet till långpannebottnar.

Glasyr o liknande är inte jag bra på alls, men det får du säkert massor av bra förslag från de andra på.

Lycka till!

## Comment 2
Author: annie

\# 1 Tack för tips. Lakrits däremot lär inte bli någon hit då maken verkligen avskyr det. Jag däremot ääälskar lakrits ![Flört](http://bakverk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört").

## Comment 3
Author: Jennifersthlm

cocos eller kanske vaniljgrädde...

eller bara hallon, smaskens =)

gör rulltårta typ tre stycken och ha som tårtbottnar för att dela en stor trårbotten är **inte** kul =(

Lycka till!!

## Comment 4
Author: Solaika

Jordgubb är jättegott till dumle tycker jag. En favvis här faktiskt.

Hur menar du med glasyr? Grädde? Täckmassa? Glasyr är ju bara florsocker o vatten :)

## Comment 5
Author: annie

\# 4 Tackar för tips! Ja, jag är ju inte så hemma med all uttryck inom tårtvärlden ![Tungan ute](http://bakverk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") men jag menar det jag ska täcka tårtan med, alltså ha på utsidan. Jag gillar själv choklad, grädde är sådär tycker jag... men annars. Vad kan passa bra till en tårta med dumlefluff och exv. jordgubbs...vad..? Mousse?

## Comment 6
Author: Solaika

Jordgubbsmousse är jättegott till dumle.

## Comment 7
Author: annie

\# 3 Aha!! Tusen tack för tipset! Blir perfekt.

Om jag gör rulltårtsbottnar, två st. långpannor. Då blir det ju alltså 3 lager. Hur tycker ni att jag ska fördela det?

Sen är det ju vad som kan passa bäst ovanpå (utanpå hela tårtan) ... men då är det nog kanske bäst med att bara täcka med grädde? Brukar ni ha grädden "naturell" eller smaksätta den?

## Comment 8
Author: Solaika

Jag brukar stoppa i vaniljsocker i grädden. Vaniljgrädde är lagom neutralt. Jag tycker inte om ren grädde men jag älskar vanilj så vaniljgrädde går utmärkt :)

## Comment 9
Author: annie

\# 8 Ja, det låter ju bra. Hur mycket vaniljsocker brukar du ta?

## Comment 10
Author: annie

Kom på en fråga till! Solaika, kan jag använda ditt tårtbottenrecept till långpanna?

## Comment 11
Author: Solaika

#9 Jag höftar ju alltid.. Men jag skulle gissa på nånstans mellan 1-2 tsk.

#10 Ja, det går bra. Men vill du ha botten som du ska dela så får du göra 2,5 - 3 satser i samma.

## Comment 12
Author: annie

\# 11 Ok, tusen tack för tipsen! ![Skrattande](http://bakverk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 13
Author: Solaika

No problemo ![Skrattande](http://bakverk.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 14
Author: annie

Det blev en jättegod tårta med chokladbotten (lite torr och smulig - men god ändå), dumlefluff och jordgubbsgrädde, ovanpå grädde med riven choklad. Mums!

Tusen tack för alla tips!

## Comment 15
Author: Solaika

Det lät jättegott :) Kul att det blev bra :)
