# Fundering kring tårtor
Author: mommarna

Jag ska slå till och göra mig en tårta i helgen. Jag har ju läst att man lägger på fyllningarna dagen innan för att det ska "gotta" till sig. En dum fråga, kanske, men behövs det mer än fyllningarna för att tårtbotten ska bli lagom saftig? Jag har tänkt mig hallonmousse och vit choklad. Snurrigt det blev men hoppas ni förstår frågan.

Någon som har bra recept på vit chokladmousse?

## Comment 1
Author: Solaika

Du menar om du behöver safta bottnarna på nåt vis? Nej, det är inte nödvändigt :)

Mousse har jag nog inget recept på. Jag brukar göra fluff, tycker det är enklast. Men nån annan kan ju ha recept så jag lämnar det öppet :)

## Comment 2
Author: mommarna

Precis vad jag menar! Då kör jag med fluff. 3 dl och 180g choklad?!

Tack för hjälpen.

## Comment 3
Author: saltflingan

Jag gjorde en tårta nu till helgen, med hallonmousse och vitchokladmousse och jag tycker att det blev väldigt torrt trots att jag ka på fyllningarna kvällen innan. Till nästa gång så¨tänker jag minska ner antalet gelatinblad eller använda lite av smeten innan den stelnar för att mjuka upp bottnen.

## Comment 4
Author: Solaika

#2 Ja, jag skulle nog till och med ta uppåt 200 gram choklad för vit choklad är inte riktigt lika stabil som vanlig.

## Comment 5
Author: mommarna

Tack för svaren! Bra ställe det här när man inte vet vad man håller på med! ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Om man kör m vit chokladfluff kanske det blir saftigare? Det visar sig.

## Comment 6
Author: Solaika

Tror inte det blir saftigare än nåt annat. Men gott blir det säkert :)
