# Marsipan i en mönstergjuten bakform?
Author: Novisen23

Hej,
Köpte en bakform med en logga av texten Cadillac och Cadillacs crest(emblem). Har gjort några sockerkakor men mönstret och texten blir inte bra. Prövat med ströbröd och enbart mjöl. Min tanke blev att kan jag använda marsipan och trycka in i gjutningarna och sedan ta upp marsipanen och lägga den på kakan eller kommer marsipanen bara att gå sönder och bli kladdig?

## Comment 1
Author: Liz85

Vad skulle hända om du oljade in formen något och sen tryckte till lite extra för att få fram loggan i marsipanen?

## Comment 2
Author: Carmarino

I och med att formen är så djup kan det vara svårt att få upp den utan att den går sönder eller ändrar form, men testa att kavla marsipanen lite tjockare och tryck ner den med en sked. Kanske det fungerar om du ställer formen i kylen ett tag innan du tar ur marsipanen.

Konstigt att det inte funkar med sockerkakssmet. Har du smort formen ordentligt i alla "vrår" och sedan mjölat tunt? Låt sedan kakan stå i formen ca 10 minuter innan du stjälper upp den.
